niedziela, 15 listopada 2020

Dzień życzliwości. :)

 


Kochane Świetliki!

Nadchodzący tydzień to Tydzień Życzliwości w naszej szkole. 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.


Zgaduj- zgadula- zagadki o emocjach”


„Gdy się w nasze serce wkrada,

to naszymi myślami włada.

Marszczy nam nosek, oczy i czoło.

Tupie nóżką i rączką grozi wkoło”



Jaka to emocja powiedzcie dzieci?

Rączki wymachują, ciało w górę leci,

oczy jak iskierki się zapalają,

wszystkie ząbki usta odkrywają.



Usta jak podkówka odwrócona

Często łezka w oku zakręcona

Wygląd twarzy tej dziewczyny

Jakby najadła się cytryny.



Proponujemy Wam również kilka zabaw związanych z emocjami:

Minki”

Za pomocą mimiki twarzy możemy pokazywać określone emocje. Popatrzcie do lusterka i pokażcie: strach, zdziwienie, radość, smutek, złość, szczęście, znudzenie, zmartwienie, zadowolenie, zmęczenie, rozbawienie, zawstydzenie, dumę, zaskoczenie.

A może spróbujecie wykonać karty z minkami? Można nimi grać w popularną grę karcianą „Piotruś” ( muszą być podwójne).



Ruletka o emocjach”

https://wordwall.net/pl/resource/2457979/ruletka-o-emocjach

https://wordwall.net/pl/resource/1620636/rozmawiamy-o-emocjach

https://wordwall.net/pl/resource/2538144/rozmawiamy-o-emocjach


Znajdź ukryte nazwy emocji (15 wyrazów)”

https://wordwall.net/pl/resource/1134214/wychowanie/znajd%c5%ba-ukryte-nazwy-emocji-15-wyraz%c3%b3w


Zaproście do zabawy rodzeństwo, rodziców lub dziadków. Zadajcie im poniższe pytania, a następnie zamieńcie się rolami i to Wy odpowiedzcie na zadawane pytania.

- Czuję się zadowolony, gdy ....

- Czuję się zawiedziony, gdy ...

- Jestem zły, gdy ...

- Boję się, gdy…

- Jestem zdziwiony, gdy...

- Czuję ulgę, gdy ...

- Jestem szczęśliwy, gdy…



Zapraszamy do wysłuchania piosenki o emocjach:




Praca plastyczna związaną z emocjami.

Do jej wykonania potrzebne będą Wam farby plakatowe lub akwarelowe, rozcieńczone wodą, słomki do napojów, kartki papieru, flamaster lub ołówek. Na kartkach papieru narysujcie kleksiki, następnie rozdmuchajcie je przez słomkę do napoju. Jeśli nie macie słomki, możecie po prostu wykonać kolorowe kleksiki. Po wyschnięciu, dorysowujemy do naszych kleksików: oczy, buzię, nogi, włosy itp. według własnych pomysłów, tak aby przedstawiały określone emocje.



Chciałybyśmy zachęcić wszystkich Was, ale również Waszych rodziców, do obejrzenia filmu: „Cudowny chłopak”. Jest to wzruszające opowieść o przezwyciężaniu trudności, sile charakteru i dobru, które jest zawsze silniejsze niż zło. Serdecznie polecamy, abyście wspólne z rodziną spędzili czas podczas oglądania filmu (osobom wrażliwym polecamy przygotowanie chusteczek higienicznych, w tajemnicy powiemy, że my zużyłyśmy ich po dwie paczki ). Po seansie zachęcamy do rozmowy o filmie, jego bohaterach i ich zachowaniu.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz